Wymyśliłam sobie, że będę umieszczać wpisy dotyczące nadchodzących premier. Tak, wiem, sporo blogerów robi takie notki, ale każdego z nas coś różni, nie czytamy i nie interesujemy się tym samym, więc siłą rzeczy inne tytuły przyciągają nasz wzrok.
Poniżej przedstawiam mój subiektywny wybór tytułów, na które będę miała oko w kwietniu lub uważam, że mogą Was zainteresować, a Wy dajcie znać, czy takie notki mają sens ;-)
👇
Margaret Atwood "Kocie oko"
Wydawnictwo Wielka Litera
Data premiery: 04.04.
Fani pióra Pani Atwood z pewnością będą zainteresowani
"Brutalna, dobitna, rozdzierająca serce. „The New York Times Book Review”
Genialna, wielowymiarowa powieść. „Boston Sunday Globe”
Kontrowersyjna malarka Elaine Risley po latach nieobecności przyjeżdża do Toronto, gdzie jest przygotowywana wystawa jej prac. Znajome domy, ulice i pejzaże utrwalone na jej obrazach, wywołują fale wspomnień o dzieciństwie, które nie było jak z obrazka. Wędrówka po kraju z ojcem-naukowcem, zakazany romans z nauczycielem malarstw i życiowym mentorem, ale przede wszystkim dziewczęca przyjaźń, która zamieniła się w okrutną obsesję. Przeszłość osacza Elaine ciasną pętlą strachu. Tak jak kiedyś. Niepokojąca, głęboka i wnikliwa opowieść o krzywdzie i szukaniu tożsamości – córki, kochanki, artystki i kobiety.
"Na chodniku leży ciało. Ludzie je omijają, patrzą pod nogi, patrzą w bok, idą dalej. Kiedy się do mnie zbliżają, na ich twarzach dostrzegam tę minę, która mówi: nie moja sprawa. Podchodzę do ciała – to kobieta. Leży na wznak, spogląda prosto na mnie. – Proszę pani – odzywa się. – Proszę pani, proszę pani. Pani – słowo o tysiącu znaczeń. Jaśnie pani, Czarna Pani, to prawdziwa wielka pani, koronki starszej pani, słuchaj, moja pani, no i gdzie się pani pcha, dla pań, przekreślone szminką i zastąpione słowem „kobieta”. Wciąż jednak jest ostatnie słowo prośby. Jeżeli czegoś rozpaczliwie się potrzebuje, nie mówi się „kobieto, kobieto”, mówi się „proszę pani, proszę pani”. Tak jak ona teraz. […] – Proszę pani – powtarza, może zresztą powiedziała coś innego, okropnie bełkocze. Niemniej już mnie ma."
👇
Max Czornyj "Ofiara"
Wydawnictwo Filia
Data premiery: 04.04.
Dla entuzjastów "Grzechu", pierwszej części z komisarzem Deryło - must read!
"Serię okrutnych zabójstw dokonanych w Lublinie przed Bożym Narodzeniem przerwała policyjna obława.
Nie na długo.
W mieście prawdopodobnie pojawił się naśladowca. Równie przebiegły i sadystyczny.
Nikt nie chce dopuścić do siebie myśli, że zabójca pozostał na wolności.
Porwana zostaje kolejna kobieta. Sprawca najwyraźniej chce wciągnąć do swojej upiornej rozgrywki Eryka Deryłę. Impulsywny komisarz nie waha się podjąć wyzwania. Jednocześnie musi jednak zadbać o bezpieczeństwo własnej rodziny. I to bez względu na koszty.
Uwikłany w makabryczną grę i zagrożony dyscyplinarną zsyłką stara się uprzedzić seryjnego mordercę.
Co jest rzeczywistością, a co jedynie makabryczną scenerią?"
👇
Lee Child "Nocna runda"
Wydawnictwo Albatros
Data premiery: 04.04.
Kto zna Jacka Reachera ten wie :-) Tom nr ... 22!
"Jedna z najpopularniejszych serii sensacyjnych na świecie. Ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy książek, dostępnych w 97 krajach i przetłumaczonych na 42 języki.
Po rozstaniu z Michelle Chang Jack Reacher opuszcza Milwaukee. Wciąż podróżuje bez określonego celu przez stan Wisconsin, aż wreszcie na jednym z postojów wysiada, żeby rozprostować nogi. W oknie wystawowym lombardu zauważa damski sygnet szkolny West Point, uczelni, którą sam ukończył. Zastanawia go, kto i dlaczego mógłby zastawić tak cenną pamiątkę. Nie mając nic innego do roboty, odkupuje sygnet i postanawia odszukać jego właścicielkę. Jedyną wskazówką jest grawerunek: S. R. S. 2005.
195 cm wzrostu
100 kg żywej wagi
127 cm w klatce piersiowej
Były żandarm wojskowy, bez prawa jazdy, adresu i osób na utrzymaniu
Potężny i inteligentny gość, który z przyjemnością wymierza sprawiedliwość, a potem odchodzi w stronę zachodzącego słońca..."
👇
Dot Hutchison "Krwawe róże"
Wydawnictwo Filia
Data premiery: 04.04.
Komu podobał się "Kolekcjoner motyli", ten zapewne sięgnie po "Krwawe róże"
"Drugi tom bestsellerowego "Kolekcjonera motyli".
Cztery miesiące po eksplozji w Ogrodzie, w którym przetrzymywano młode kobiety nazywane Motylami, agenci FBI Brandon Eddison, Victor Hanoverian i Mercedes Ramirez nadal próbują uporać się z konsekwencjami zdarzeń, pomagając ofiarom przystosować się do życia na zewnątrz.
Niestety wkrótce agenci odnajdują w którymś z kościołów na terenie kraju ciało młodej kobiety z poderżniętym gardłem, otoczone naręczem kwiatów.
Priya Sravasti, której siostra padła ofiarą seryjnego zabójcy, co kilka miesięcy zmienia wraz z matką miejsce zamieszkania, za każdym razem licząc na nowy początek. Kiedy jednak staje się celem szaleńca, śledztwo agentów nabiera nowego tempa. Mordercę będzie można schwytać tylko z pomocą dziewczyny.
By zamknąć tragiczny rozdział ze swojej przeszłości, Priya będzie musiała zaryzykować własnym życiem."
👇
J.S. Monroe "Znajdź mnie"
Wydawnictwo W.A.B.
Data premiery: 04.04.
Przeczytałam kilka pozytywnych przedpremierowych recenzji i mam zamiar przekonać się czy mi się również spodoba
"Czasem widzimy tylko to, co chcemy zobaczyć. Czasem to, co widzimy, zmienia nasze spojrzenie na świat.
Rosa, dziewczyna Jara Costello, popełniła samobójstwo, kiedy oboje studiowali w Cambridge. Nie ma dnia, żeby Jar o niej nie myślał. Minęło pięć lat, ale mężczyzna nadal obsesyjnie podejrzewa, że Rosa – jego jedyna miłość – żyje. Dręczą go wizje dziewczyny, zaskakująco realistyczne i pojawiające się w nieoczekiwanych miejscach. Jego terapeuta twierdzi, że to halucynacje pożałobne. Po odnalezieniu jej pamiętnika podejmuje rozpaczliwe działania, by zrozumieć okoliczności jej śmierci. Im głębiej zanurza się w sprawę, tym bardziej czuje się zagubiony. Trafia do mrocznego półświatka, gdzie nic nie jest tym, czym się wydaje i nikomu nie można ufać, trafia w sam środek szeroko zakrojonej intrygi, która zmienia wszystko wokół niego raz na zawsze."
👇
Martin Caparros "Księżyc. Od nowiu do
nowiu"
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 04.04.
Autor "Głodu" - reportażu totalnego - warto mieć na oku
"Hiperpodróż autora "Głodu" śladami wykluczenia, biedy i
cierpienia.
Martín Caparrós na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych ma w krótkim
czasie odwiedzić kilkanaście miejsc na świecie. W każdym z nich spotyka się z
ludźmi naznaczonymi migracją. To ofiary wykluczenia i wojen. Zadaniem
argentyńskiego dziennikarza jest spisanie przeprowadzonych rozmów i nadanie im
formy obiektywnych reportaży. Coś jednak każe reporterowi postępować niezgodnie
z narzuconymi odgórnie instrukcjami...
Kiszyniów w Mołdawii. Natalia przeszła piekło. Jej mąż sprzedał ją
albańskim handlarzom żywym towarem. Trafiła do domu publicznego w Libanie.
Udało jej się uciec, teraz próbuje zapomnieć.
Monrovia w Liberii. Richard jako jedyny ocalały członek rodziny nie
otrzymał amerykańskiej wizy, marzy o tym, aby uciec z kraju, w którym przeżył
kilka wojen domowych. Widział, jak rebelianci zabijali bliskie mu osoby i
wypijali ich krew.
Amsterdam. Jadiya jest Holenderką urodzoną w rodzinie marokańskich
imigrantów. Ma dwie ojczyzny, ale żadna z nich nie chce jej w pełni
zaakceptować.
Martín Caparrós w "Księżycu... " okazuje się reporterem w
najwyższej formie. Podobnie jak w głośnym "Głodzie" także w tej
książce poszerza granice gatunku. Argentyńczyk opowiada historie spotkanych
ludzi i miejsc, a jednocześnie zastanawia się nad sobą. Czy on – człowiek
Zachodu – kiedykolwiek zrozumie, co to znaczy być wykluczonym? Jak zachować się
w obliczu takiego cierpienia? I dlaczego pod jednym księżycem dzieją się tak
nieprawdopodobne rzeczy? Wstrząsająca – i jak zawsze w przypadku Caparrósa –
bardzo potrzebna książka."
👇
Lize Spit "Szpadel"
Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: 04.04.
Zaciekawiła mnie fabuła
"Blok lodu w bagażniku, historia z przeszłości i stryczek w szopie. Mroczna opowieść o przyjaźni, dorastaniu, zdradzie i zemście.
Oszałamiający debiut literacki niespełna trzydziestoletniej flamandzkiej pisarki i scenarzystki, który stał się sensacją (do dziś książkę przeczytało ponad 170 tysięcy osób) i zdobył liczne nagrody (dla porównania: typowe nakłady książek w Belgii to 2 tys. egzemplarzy).
W belgijskiej wsi w 2002 roku urodziła się trójka dzieci: Eva oraz dwóch chłopców, Pim i Laurens. Cała trójka wychowywała się razem, dlatego sąsiedzi nazywali ich „trzema muszkieterami”. „Zaczęliśmy używać tej nazwy w porę i nie w porę: gdy pędziliśmy na bramkę, gdy dostawaliśmy dobre albo złe stopnie na świadectwie, za każdym razem kiedy otwieraliśmy butelkę kidibula – aż uwierzyliśmy, że nigdy nie będzie nic ważniejszego niż nasza przyjaźń i że to o nas opowiadają książki do historii”. Byli nierozłączni, ale w okresie dojrzewania, za sprawą szalejących hormonów, ich drogi zaczęły się rozchodzić...
To wtedy chłopcy wpadli na pomysł okrutnej zabawy polegającej na tym, żeby zadawać dziewczynom tę samą zagadkę, którą wymyśliła Eva. Za prawidłową odpowiedź czeka dwieście euro. W przypadku błędu - należy zdjąć część ubrania.
Nadchodzą wakacje, które wszystko zmienią. Eva starając się zaprzyjaźnić z Elisą, wyniosłą dziewczyną z dużego miasta, wyjawia jej rozwiązanie zagadki, ona zaś wykorzystuje tę wiedzę, aby zakpić sobie z całej trójki. Bardzo boleśnie.
„To lato okaże się decydujące, wiedzieliśmy o tym wszyscy troje. Lipiec i sierpień wyznaczały koniec szkoły podstawowej i początek średniej, i wszystko, co znaliśmy, łącznie z nami samymi, miało się zmienić”. Trzynaście lat po wydarzeniach, które wymknęły się spod kontroli, Eva wraca do rodzinnego domu z blokiem lodu w bagażniku. Powoli staje się jasne, że tym razem to ona ustala zasady i okazuje się, że wizyta stanie się okazją do zemsty za to, co wydarzyło się w przeszłości.
Narracja toczy się między współcześnie opowiadaną historią powrotu w rodzinne strony a wspomnieniami z przeszłości. Spit z przenikliwością i wrażliwością opisuje dzieciństwo swojej bohaterki spędzone w towarzystwie neurotycznej siostry, dominującego ojca oraz uległej matki. Trudna rodzinna sytuacja wzmacnia więź Evy z rówieśnikami – Laurensem i Pimem. Nastolatkowie pozostawieni samym sobie doprowadzają do wydarzeń tragicznych w skutkach. Autorka odtwarza tę historię z drobnych elementów, by stworzyć zaskakujący obraz całości – co tak naprawdę wydarzyło się w niewyróżniającej się niczym belgijskiej wiosce, która ukrywa wiele sekretów?
„Ten debiut przeszedł najśmielsze oczekiwania”. - De Morgen
„Oszałamiający debiut. Lize Spit w okamgnieniu stała się literacką sensacją”. - De Telegraf
„Lize Spit napisała debiutancką powieść, jakiej życzy się każdemu pisarzowi: osobistą, zaskakującą, pełną wyobraźni i bezlitosną”. - De Standaard *****
„Bez wątpienia jeden z najlepszych, najdojrzalszych i najcelniejszych debiutów od lat. […] Lize Spit weszła do literatury w wielkim stylu”. - NRC Handelsblad"
👇
Jørn Lier Horst "Jedna jedyna"
Wydawnictwo Smak Słowa
Data premiery: 09.04.
Dla fanów serii z Williamem Wistingiem
"Czwarty kryminał z komisarzem Williamem Wistingiem w roli
głównej.
Jest ciepły, lipcowy dzień. Znana piłkarka ręczna - Kajsa Berg, w drodze do
centrum treningowego, nagle znika bez śladu. Zaraz po tym, wybucha pożar lasu.
Podczas prac porządkowych, strażacy znajdują zwęglone ludzkie zwłoki przykute
do drzewa. Obok leży martwy kot z odciętymi łapami. Podczas prowadzenia
śledztwa, wszystkie osoby zdają się coś ukrywać, a dochodzenie stopniowo
odkrywa ludzką słabość i żądzę władzy. William Wisting czuje, że coraz bardziej
pogrąża się w mrok.
"Horst ponownie napisał znakomitą powieść kryminalną. "
Terje Stemland, Aftenposten
"Jedna jedynaświetnie komponuje się z serią wcześniejszych czterech
wzorcowych powieści kryminalnych. "
Kurt Hanssen, Dagbladet"
👇
Katarzyna Puzyńska "Nora"
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Data premiery: 17.04.
Dla fanów sagi o Lipowie - must read!
"Dziewiąty tom sagi o Lipowie.
Berenika jest zbuntowana i lubi chadzać własnymi ścieżkami. Po raz kolejny
znika z domu. Jednak tym razem wszystko wydaje się być nie tak jak zazwyczaj.
Co gorsza w sprawę zaangażowany jest ojciec jednego z policjantów. Tymczasem w
odległym o kilkadziesiąt kilometrów szpitalu psychiatrycznym zostaje zabita
pacjentka. Na kilka godzin przed śmiercią wysyła enigmatyczną wiadomość z
prośbą o pomoc. Czyżby wiedziała, że ktoś targnie się na jej życie? Jaki ma z
tym wszystkim związek brutalnie okaleczone ciało odnalezione obok niedziałającej
już dawno karuzeli? Co kryje studnia w zagajniku wśród pól? Czy aspirant Daniel
Podgórski uporządkuje wreszcie swoje życie prywatne i zdoła powstrzymać
mordercę, zanim zginie ktoś jeszcze?"
👇
Robert Małecki "Koszmary zasną
ostatnie"
Wydawnictwo Czwarta Strona
Data premiery: 18.04.
Trzecia, finalna część serii z Markiem Benerem - moje osobiste must read!
"Mroźny luty 2017 roku. Podczas śnieżnej zawieruchy Marek Bener
rozpoczyna poszukiwania ofiary mobbingu i chorującego na depresję Jana
Stemperskiego. Mężczyzna zapewne targnął się na życie, dlatego dziennikarz
zamierza szybko odnaleźć jego zwłoki i rozbroić własną, wciąż tykającą bombę
problemów. Parę miesięcy wcześniej dostał zdjęcie, które zrujnowało go
psychicznie, a teraz trzyma w rękach kolejne. Owładnięty strachem i
sparaliżowany niemocą powinien stanąć do walki, której stawką będzie prawda o
losie jego zaginionej żony. Ale Bener sam już nie wie, czy – w obliczu nowych
faktów – woli poznać tę prawdę, czy śnić wciąż na nowo te same koszmary…"
👇
Ałbena Grabowska "Kości proroka"
Wydawnictwo Marginesy
Data premiery: 18.04.
"Stulecie Winnych" bardzo mi się podobało i ciekawa jestem jak będzie
w nowej odsłonie
"Silne kobiety od zawsze zmieniały bieg historii.
W bułgarskim Płowdiwie, w teatrze antycznym, znaleziono zwłoki polskiego
posła. Został ukrzyżowany, jego odciętą głowę postawiono na tacy, a na ciele
wymalowano znaki. Młody policjant prosi o pomoc archeolożkę – przyjaciółkę z
dzieciństwa, Polkę o bułgarskich korzeniach. Im bliżej jednak są prawdy, tym
większe grozi im niebezpieczeństwo – i tym bliżsi się sobie wydają.
Cesarstwo Bizantyjskie. Dwunastu bogomiłów wędruje do Konstantynopola z
największym skarbem – Świętą Księgą. Z obawy przed kradzieżą mają sześć
falsyfikatów. Tylko jedna księga jest prawdziwa i żaden nie wie która. Czy
Cyryl, najsprytniejszy z braci, wypełni misję i obroni się przed urokiem
Alissy, prawej ręki księżniczki Anny?
Pierwszy wiek. Nauczyciel prowadzi uczniów do Jerozolimy. Mało kto rozumie,
co ma nastąpić. Rybak Ariel staje się kronikarzem wyprawy i mimowolnie
przyczynia się do fałszerstwa Nowego Testamentu. Po śmierci Chrystusa wpada w
sidła Herodiady i jej córki Salome. Czy pomoże mu piękna służąca Danaila i czy
zdoła wrócić do żony i córki?
Trzy splatające się wątki i wiele tajemnic. Czyje kości odnaleziono na
Wyspie Świętego Jana? Co łączy niezwykłe znalezisko z morderstwem polskiego
posła? I wreszcie kto ukradł świętą księgę bogomiłów?"
👇
Jo Nesbø "Macbeth"
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data premiery: 18.04.
Kto lubi Jo Nesbø, ten z pewnością sięgnie
"Lata70., skorumpowane miasto pełne przestępców. Macbeth, jeden z
niewielu nieprzekupnych policjantów, jest dowódcą jednostki specjalnej. Po
niebezpiecznej akcji przeciwko handlarzom narkotyków zaczyna piąć się po
szczeblach kariery. Wspiera go Lady, piękna i wpływowa właścicielka kasyna.
Mężczyzna w młodości zmagał się z problemem narkotykowym, ale uzależnienie od
władzy okazuje się znacznie bardziej niebezpieczne…"
👇
Olga Tokarczuk "Opowiadania bizarne"
Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 18.04.
Tokarczuk, to klasa sama w sobie. Entuzjaści Jej pióra z pewnością będą zainteresowani
"Świat staje się coraz bardziej bizarny
Najnowszy zbiór opowiadań Olgi Tokarczuk
Zaskakujące i nieprzewidywalne opowiadania, dzięki którym inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość
Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk.
Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Wołyń w epoce potopu szwedzkiego, współczesna Szwajcaria, odległa Azja i miejsca wyimaginowane.
Czym jest poczucie dziwności i skąd ono pochodzi? Czy dziwność jest cechą świata, czy może jest w nas?
Zmienny rytm opowiadań sprawia, że czytelnik ani przez chwilę nie może być pewny tego, co wydarzy się na kolejnej stronie. Olga Tokarczuk wytrąca nas ze strefy komfortu, wskazując, że świat staje się coraz bardziej niepojęty.
Obecne w opowiadaniach elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy unaoczniają, że w naszej rzeczywistości nic nie jest takim, jakim się wydaje."
👇
Maxime Chattam "Diabelskie zaklęcia"
Wydawnictwo Sonia Draga
Data premiery: 25.04.
Dla fanów autora - must read!
"W dzikiej leśnej głuszy zostają odnalezione zwłoki mężczyzny. Wszystko
wskazuje na to, że zgon nastąpił na skutek śmiertelnego przerażenia. Na miejscu
brak jakichkolwiek oznak zbrodni. Niebawem napływają zgłoszenia o zaginięciach
kobiet. W ich mieszkaniach nie ma śladów włamania, a w czasie zniknięcia
mężowie spali głębokim snem i niczego nie widzieli.
Tymczasem w centrum Portland coraz częściej pojawiają się jadowite pająki,
które atakują mieszkańców. Kiedy kilka ukąszonych osób umiera, wydaje się, że
miasto, ogarnięte przerażeniem i paniką, czeka zagłada. Policja nie wie nawet,
z kim walczyć i gdzie szukać winnego. Nie wie nawet, czy za wszystkimi
zbrodniami stoi człowiek, bestia, czy też tajemna siła. Do śledztwa włączają
się Joshua Brolin, prywatny detektyw, i Annabel O'Donnel, inspektor policji
nowojorskiej. Muszą stawić czoło niewiarygodnemu zbrodniarzowi, który pragnie
unicestwić mieszkańców Portland, sięgając po narzędzia rodem z
najstraszliwszego koszmaru…"
PS Grafika pochodzi ze stron www wydawnictw